Подбрали сме Ви любимите ни модели касови апарати. Предлагаме Ви ги ексклузивно на изгодни цени, както и съдействие при избор на касовия апарат и последващо попълване на документите за фискализация.
Всеки от предложените касови апарати включва в цената си:
Програмиране и фискализация;
Регистрация в НАП и всички прилежащи документи- свиделство от НАП, паспорт, инструкции за работа;
Гаранционен договор за сервизно обслужване за една година;
Абонамент за СИМ-карта за връзка с НАП за една година;
Зарядно устройство;
След предоставяне на касовия апарат, той е НАПЪЛНО ГОТОВ за работа.
Касовият апарат е абсолютно задължителна част от търговското оборудване, според законодателството на Република България. Съществува изчерпателен списък от видове дейности, които са освободени от издаване на фискален бон и в това число употреба на касов апарат (ние ще ги опишем по-долу в настоящата страница).
Всяко лице, което извършва независима икономическа дейност е длъжно да регистрира и отчита извършените от него доставки/продажби в търговски обект чрез издаване на фискална касова бележка от фискално устройство- касов апарат (фискален бон) или чрез издаване на касова бележка от интегрирана автоматизирана система за управление на търговската дейност (системен бон), независимо от това дали е поискан друг данъчен документ.
Къде мога да прочета за законовите изисквания за касовия апарат?
Препоръчваме Ви да прочетете и да следите регулярно правната уредбата в областта на касовите апарати, която се съдържа
Закона за данък върху добавена стойност;
Наредба Н18 за регистриране и отчитане чрез фискални устройства на продажбите в търговските обекти;
Търговски закон
Кои лица са освободени от ползване на касов апарат?
Продавачи на списания и вестници – Не е необходим касов апарат за търговците, които продават на открито и дейността им обхваща единствено продажбата на списания и вестници;
Продавачи на собствена и непреработена селскостопанска продукция- Хипотезата да не притежаваш касов апарат важи за единствено за физически лица при продажба, която се осъществява на открито и не е на територията на лицензирана стокова борса, тържище или пазар.;
Продавачи, които предоставят билети, талони, квитанции за извършена услуга- В този случай не ви трябва касов апарат, защото касовият бон е заместен от документ. Това правило важи за билети, карти, абонаментни карти за превоз на пътници (в случаи опредени със закон); талони за паркиране; билети, фишове, талони и други знаци за участие в хазартни игри, бланкови билети за превоз на пътници;
Продавачи на самолетни билети- В този случай, чe лицето е освободено, както от задължението да регистрира продажбите си с касов апарат, така и от задължението да издаде фактура.
Българската православна църква и други регистрирани вероизповедания по Закона за вероизповеданията-Всички услуги, които извършват и са свързани с осъществяването на религиозна, социална, образователна и здравна дейност са освободени от ползване на касов апарат.
Наемодатели- Наемодателите не са задължени да ползват касов апарат, когато отдават свой имот под наем в случаите, в които те са физически лица и не са търговци по смисъла на Търговския закон;
Пенсионери, които упражняват занаят- Условието да не използват касов апарат е да го извършват с личен труд и да не са търговци. Единственото изключение, което трябва да притежават касов апарат, за да издават фискален бон е в областта на автомонтьорството и автосервизни услуги.
Лица, упражняващи свободна професия-За да кажем, че едно лице практикува свободна професия и е освободено от касов апарат, то трябва да отговаря едновременно на следните условия- Да не е регистрирано като едноличен търговец; Да се самоосигурява; Да осъществява за своя сметка професионалната си дейност;
Чужденци, по време на изложения,панаири и други подобни събития-Тук става на въпрос за мероприятия с краткотраен характер, които се разграничават от тези с развлекателен характер. Чуждестранните граждани не се нуждаят да използват касов апарат.;
Продавачи, извършващи своята дейност във високопланински и труднодостъпни места- Тази хипотеза за липса на касов апарат важи, ако населеното място отговаря на следните условия- трябва да има до 300 постоянни жители; Да е високопланинско (над 1000 метра надморска височина); Да не е курорт;
Продавачи,извършващи своята дейност на места с липса на покритие на мобилна мрежа-Подобно на предишния случай, собствениците на търговски обект на място, където постоянно има неосигуреност на дистанционна връзка от страна на мобилен оператор поради липса на покритие, са освободени от задължението на да издават фискален бон и да притежават касов апарат.
Държавните органи-Държавата, държавните и местните органи нямат задължението да притежават касов апарат и да издават фискален бон, тъй като тяхната дейност е израз на държавната и местната власт.
Доставчици на платежни услуги-Легална дефиниция на термина “платежната услуга”може да бъде открита в чл. 4 на Закона за платежните услуги и платежните системи. Доставчици на такъв тип услуги са освободени от касов апарат.
Финансови къщи- Финансовите къщи са освободени от задължението да използват касов апарат когато извършват сделки с чуждестранна валута по безкасов начин и пенсионноосигурителните дружества.
Въпреки всички тези случаи е редно да не забравяме, че те са изключения от правилото. Ако вие сте търговец, извършвате стопанска дейност, приемате плащания в брой вие сте задължен да използвате касов апарат.
Този сайт използва бисквитки, тъй като те са важни за работата му. За повече информация и настройки, моля посетете нашата Политика за използване на бисквитки.